Część II Spółdzielnie mieszkaniowe Rozdział IX Założenie wspólnoty mieszkaniowej

Art. 241 ustęp 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych odwołuje się do Art. 30 ust. 1 pkt 3) ustawy o własności lokali. Przepisy te zawierają obowiązek zwołania przez spółdzielnie mieszkaniowe zebrania właścicieli lokali w celu podjęcia uchwały o założeniu wspólnoty mieszkaniowej w sytuacji, gdy więcej niż 50% powierzchni lokali znajduje się w rękach tych właścicieli.

Jest to obowiązek zarządu spółdzielni. Tymczasem nie słyszałem, żeby jakikolwiek zarząd spółdzielni zwołał takie zebranie z własnej woli. Zarządy spółdzielni nagminnie łamią prawo.

Jeżeli zarząd nie zwoła takiego zebrania może to zrobić każdy właściciel mieszkania. Wystarczy więc skrzyknąć się, zrobić dobry plan i wyodrębnić się ze spółdzielni we wspólnotę mieszkaniową. Co stoi na przeszkodzie takiemu działaniu:

1. Nie leży to w mentalności bolszewickich niewolników, którzy, jak już pisałem wyżej, żyją w ciągłym strachu i wierze, że zarząd spółdzielni wszystko za nich załatwi. Można to rozpatrywać także zgodnie z teorią tłumu Le Bona – Batesona jako umysł zbiorowości, która składa się z osób cechujących się strachem przed wyjściem poza dotychczas stosowany schemat i stłumioną zdolnością do samodzielnego, logicznego myślenia.

2. Brak wiedzy.

3. Starzenie się mieszkańców spółdzielni (większość to emeryci) i wyludnianie się niektórych mieszkań.

4. Przeciwdziałanie spółdzielni, która bez przerwy prowadzi akcję propagandową skierowaną przeciw wspólnotom mieszkaniowym. Poniżej artykuł ze spółdzielczej gazetki, który z dyplomatyczny sposób tłumaczy „chętnym” co ich czeka po wyodrębnieniu się ze spółdzielni. Podział działek pozostawiający w spółdzielni całą infrastrukturę działa na korzyść zarządu spółdzielni.

5. Mało zachęcający przykład odważnych, którzy zdecydowali się na odłączenie od spółdzielni, a następnie byli prześladowani przez spółdzielnię w ten sposób, że wszystkie swoje prawa i majątek musieli odzyskać w sądach.

6. Początkowy koszt, który musi być poniesiony przy założeniu wspólnoty.

Ponieważ spółdzielnie nie zwołują z własnej inicjatywy zebrania właścicieli lokali w celu podjęcia uchwały o założeniu wspólnoty mieszkaniowej, wezwałem spółdzielnię do zwołanie takiego zebrania.

Wszelkie patologie związane z tym zdarzeniem opisane będą w następnych postach. Moja inicjatywa zakończyła się fiaskiem. Ale chociaż próbowałem.
 
 
Waldemar Mierniczek
 
 
Dodatek 1
 
 

Komentarze

Popularne posty