Część III Sprawa sądowa Rozdział XV Przepisy ustawy o rachunkowości połamane przez Spółdzielnię

„Biegła w zakresie cytowanych przez siebie fragmentów Statutu Pozwanej nie stwierdziła żadnych niezgodności pomiędzy postanowieniami Statutu Pozwanej, a ustawami obowiązującymi Pozwaną.” Tak biegła sądowa napisała w opinii. Skoro jest biegłym rewidentem to powinna znać ustawę o rachunkowości. Oto kilka przepisów tej ustawy złamanych w sposób rażący przez Spółdzielnię.

Art. 4 ust. 1 (zasada „true and fair view”)

Spółdzielnia wprowadza spółdzielców i innych czytelników w błąd co do wyniku finansowego (rozdział XIV), kosztów dotyczących poszczególnych nieruchomości (rozdział XI - głównie poprzez stosowanie średnich kosztów w skali całej spółdzielni), wysokości zobowiązań na koniec roku (rozdział XIII).

Art. 4 ust. 2 (zasada wykazywania zdarzeń zgodnie z ich treścią ekonomiczną)

Spółdzielnia obciąża właścicieli lokali, którzy nie są członkami spółdzielni, kosztami funkcjonowania spółdzielni jako osoby prawnej, a także kosztami infrastruktury (śmietniki, place zabaw, parkingi) chociaż nie mają one związku z nieruchomościami, w których oni mieszkają. (rozdział XI).

Art. 6 ust. 1 (zasada współmierności przychodów i kosztów)

Spółdzielnia aktywuje stratę (rozdział XIV) i rozlicza koszty za miesiące VI-XII w następnym roku obrotowym (rozdział XIII).

Art. 28 ust. 3 (definicja kosztów wytworzenia)

Spółdzielnia zalicza koszty ogólnego zarządu do kosztów wytworzenia usług eksploatacji i utrzymania nieruchomości (rozdział XI).

Art. 39 ust. 2 (bierne międzyokresowe rozliczenia kosztów)

Spółdzielnia aktywuje koszty ogólne zarządu (rozdział XIV w związku z rozdziałem XI)

Art. 42 ust. 2 (definicja wyniku na działalności operacyjnej)

Spółdzielnia aktywuje stratę (rozdział XIV).

Powyższe zestawienie ma charakter przykładowy. Można dodać do niego, że wbrew nauce rachunkowości, która ma odzwierciedlenie w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości, Spółdzielnia wykazuje jako kapitał wpłaty na kapitał udziałowy, które są zwrotne, w związku z czym nie są kapitałem tylko stanowią zobowiązania.

Jeżeli Spółdzielnia ma problem z prowadzeniem ksiąg zgodnie z ustawą o rachunkowości może dokonać rozliczenia z właścicielami, którzy nie są członkami spółdzielni, na podstawie ewidencji pozaksięgowych, związanych z rachunkowością zarządczą, kontrolingiem lub w inny dowolny sposób. Byłe tylko to rozliczenie było zgodne z przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
 
 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty