Część II Spółdzielnie mieszkaniowe Rozdział IV Demokracja socjalistyczna – donosy, anonimy

Demokracja socjalistyczna opisana w poprzednim rozdziale prowadzi do totalnej bezradności, zamienia obywatela w niewolnika, który, aby przeżyć, musi kombinować, oszukiwać, który ma poczucie braku własnej wartości.

Spółdzielnia bardzo chętnie stosuje wobec „spółdzielcy” manipulację bezradnością. Technika ta jest także bardzo chętnie stosowana przez urzędy skarbowe i sądy (na ile to możliwe). Polega ona na wyrobieniu u manipulowanego przekonania, że choćby się zesrał nie poradzi zarządowi spółdzielni mimo tego, że tylko jego prawda jest bezdyskusyjnie prawdziwa. Nie dostaniesz pozwolenia na zabudowę balkonu i co nam zrobisz?

Skoro tak, to trzeba szukać innych metod przeżycia. Robić swoje i nie narażać się zarządowi spółdzielni. W życiu społecznym przekłada się to na mniej lub bardziej świadomą rezygnację z praw obywatelskich, z odwagi cywilnej, na wzrastającą ilość donosów i anonimów. „Świnia, co kiedyś zwał się kolegą” jak śpiewał poeta, nie może żyć w wiecznym przekonaniu, że jest byle kim, wobec czego wytwarza psychologiczny mechanizm „racjonalizacji”, który polega na wmówieniu sobie, że ten, którego skrzywdził to świnia, a on wobec świni nie mógł postąpić inaczej.

Przykład: sąsiad ognisko pali na polanie w ogródku. Sąsiadce to przeszkadza. Gdyby nie była niewolnikiem tylko obywatelem to poszłaby do sąsiada i powiedziała: „Wygaś to ognisko, bo to niezgodne z przepisami, przeszkadza mi, a jeżeli nie to ci tu zaraz zrobię koło dupy.” Ale ona nie ma odwagi cywilnej, żeby zrobić coś takiego, ona pisze donos (najczęściej anonimowy) na sąsiada, a po kilku dniach na tablicy ogłoszeń na korytarzu budynku, w którym mieszkają, pojawia się grzeczne pisemko: „Wicie, rozumiecie, nie wolno palić ognisk w ogródkach, prosimy … bo jak nie to …” Sąsiad klnie pod nosem i zaprzestaje nielegalnej działalności. On nawet może wie, lub podejrzewa, kto na niego nakablował, ale chowa w duszy urazę, kiedy przyjdzie okazja to się odwdzięczy … donosem (najczęściej anonimowym).

Przykłady anonimów podrzucanych do skrzynek załączam poniżej.

Dodatek 1: anonim jest wyrazem nie gasnącej walki frakcyjnej w spółdzielni, dodatek 2: anonim został napisany pod wpływem utraty miejsca do parkowania, dodatek 3: anonim jest reakcją na akcję zbierania podpisów wśród sąsiadów w celu rezygnacji z podzielników.
 
 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty